O mnie

410156491_875785524548451_2448715140143014804_n

Witam na mojej stronie!

Nazywam się Marta Piegat-Kaczmarczyk, jestem psycholożką międzykulturową, certyfikowaną terapeutką Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Ambasadorką metody Kids Skills, absolwentką i stypendystką kursu Certification in Traumatic Stress Studies w Trauma Research Founation pod kierownictwem Bessela Van Der Kolka, diagnostką zaburzeń po traumie w procesie certyfikacji ESTD, ekspertką terapii traumy u dzieci, twórczynią Kart Zasobów i Celów dla Nastolatków. 

Pracuję z dziećmi i rodzinami z różnych stron świata od ponad 20 lat. W swojej pracy łączę podejście skoncentrowane na rozwiązaniach z najbardziej aktualną wiedzą na temat procesów regulacji, funkcjonowania układu nerwowego i odbudowywania poczucia bezpieczeństwa poprzez pracę z ciałem.

Prowadzę terapię indywidualną dla  dzieci i młodzieży, szczególnie po trudnych doświadczeniach traumy, przemocy i dyskryminacji, pomagam dzieciom i ich rodzinom radzić sobie z lękami, depresją, posstraumatycznymi zaburzeniami rozwojowymi i trudnościami w autoregulacji. W pracy z dziećmi po doświadczeniach traumatycznych kluczowe jest przywracanie poczucia bezpieczeństwa i pomaganie dziecku w powrocie z trybu przetrwania. Dlatego, nawet jeśli dotykamy w terapii bardzo trudnych i delikatnych obszarów, to robimy to poprzez ruch, kreatywność i zabawę. We wsparciu indywidualnym pracuję zawsze z dzieckiem i rodzicem, bo wtedy najlepiej działa synergia terapeutyczna…, ale o tym więcej w zakładce TERAPIA.

Prowadzę szkolenia, warsztaty, webinaria i zajęcia na studiach podyplomowych dla profesjonalistek i profesjonalistów pracujących z dziećmi i rodzinami, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie wspierania rozwoju dzieci i rodzin po traumatycznych i kryzysowych doświadczeniach. Cieszy mnie, kiedy widzę, że wprowadzenie niewielkiej zmiany w kontaktach z dziećmi może przynieść obu stronom tak wymierne korzyści: zwiększyć poczucie kompetencji u dorosłych, a dzieciakom dać bezcenne poczucie, że są zrozumiane, doceniane i wspierane.

Jak to się zaczęło?

Z dziećmi pracuję od 1998 roku, najpierw w Ognisku Opiekuńczo Wychowawczym, potem w przedszkolu i w szkole, od 2009 roku jednocześnie rozwijam dział pomocy psychologicznej dla osób z doświadczeniem migracji w Fundacji Polskie Forum Migracyjne, oraz  swoje miejsce-  Pracownię Terapii i Psychoedukacji.

W 2000 roku zaczęłam pracować z osobami z doświadczeniem uchodźstwa– dziećmi, kobietami i rodzinami potrzebującymi wsparcia psychologicznego i robię to do tej pory w fundacji Polskie Forum Migracyjne. Realizowałam ciekawe projekty w wielu krajach, między innymi w Kosowie, we Włoszech, Portugalii, czy Republice Buriacji. Pracując z ludźmi, którzy są w bardzo niestabilnej sytuacji życiowej, którzy nie wiedzą, czy zostaną w Polsce miesiąc, czy rok, czy może wyjadą już jutro, nauczyłam się jednej bardzo ważnej rzeczy- każde nasze spotkanie ma być wzmacniające, każda sesja ma dawać klientce, czy klientowi wymierne korzyści, każda ma być krokiem do samodzielności w radzeniu sobie z trudnościami– bo nie wiadomo, czy będzie następna. Takie podejście sprawiło, że w swojej pracy zaczęłam łączyć najbardziej skuteczne i sprawdzone metody terapeutyczne i dostosowywać je za każdym razem do potrzeb konkretnego dziecka i rodziny.  Z moich doświadczeń wynika, że połączenie połączenie pracy nad przywracaniem Ciągle szukam nowych koncepcji, trafniejszych interpretacji, lepszych metod, tak, żeby mimo trudnych warunków nadal móc się cieszyć skutecznością działania. Z wielką chęcią i ciekawością uczę się od najlepszych ekspertek i ekspertów w dziedzinie pracy z traumą. W 2023 uzyskałam stypendium Trauma Research Foundation i ukończyłam szkolenie Certification in Traumitic Stress Studies, pod kierownictwem Bessela Van Der Kolka.

Ukończyłam szereg specjalistycznych szkoleń psychoterapeutycznych m.in:  

  • Szkolenie podstawowe i zaawansowane z Diagnozy zaburzeń po traumie, będące częścią procesu certyfikacji w Europejskim Stowarzyszeniu Zaburzeń po Traumie, marzec-grudzień 2023, 40h.
  • Certification in Traumatic Stress Studies, Trauma research Foundation, luty-październik 2023, 74h
  • Szkolenie Podstawowe Growth Through Play System, październik- listopad 2023, 20h
  • Diagnoza zaburzeń dysocjacyjnych u dzieci i młodzieży z Sandrą Baitą, szkolenie podstawowe zawansowane i uzupełniające, 2023, 18h
  • Praca z traumą seksualną w podejściu somatic experirncing z Ariel Giaretto, 24h
  • Complex Trauma Master Class: Sensimotor Psychotherapy in Action, z Pat Ogden, 12h. 
  • Trauma oczami dziecka, somatic experincing w pracy z dziećmi z Maggie Kline, 16h
  • EMDR w pracy z dziećmi z Cristy McGriffin, listopad 2023, 4h
  • Play Therapy Summit 2022 i 2023, 60h
  • Autism Spectrum Disorder Summit 2022, 30h
  • Zastosowanie PSR w pracy z osobami LGBT+,  czerwiec 2021, 10h
  • Interwencja kryzysowa w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach, kwiecień 2021 70h
  • Terapia zaburzeń autoregulacji u dzieci po doświadczeniach traumatycznych, 10h, luty 2019
  • Szkolenie pierwszego i drugiego stopnia TSR, 2017-2018, 100h
  • Szkolenie z metody Kids Skills poziom Praktyk i Ambasador, 2017, 40h
  • Praca z dziećmi dziećmi, które doświadczyły traumy, luty 2013, 10h
  • Metody i proces rozbrajania mechanizmów lęku i depresji, 2011, 50h
  • Terapia poznawczo behawioralna dzieci i młodzieży, 2010, 100h
  • i wiele innych 🙂

Jestem autorką i współautorką wielu publikacji np.  „Szkoła Integracji Międzykulturowej”, „Cały Świat w naszej klasie”, „Dzieciaki przeciwko przemocy”, „Kobiety świata- Wielokulturowość w opiece okołoporodowej”, „Dzieci-uchodźcy. Standardy, narzędzia diagnozy, wsparcie psychologiczne”, wielojęzycznej broszury dla dzieci pt. „Bądź dla siebie wsparciem”, oraz wspaniałych Kart Zasobów i Celów dla Nastolatków, które udostępniam bezpłatnie do pobrania i korzystania. Więcej o nich w zakładce: Narzędzia i publikacje.

336807573_1388859165247851_5834868817494899935_nZ przyjemnością dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat wsparcia psychologicznego dla dzieci po doświadczeniach traumatycznych, podczas konferencji naukowych, np. w ramach XXIV i XXV Konferencji Naukowej Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Konferencji Onkologii Dziecięcej pt. Nadzieja na Poligonie, czy Trójkonferencji w Gdańsku w październiku 2022.

W 2023 miałam ogromy zaszczyt wystąpić na trzech konferencjach międzynarodowych z wykładami i warsztatami na na temat wspierania dzieci z doświadczeniem traumy i uchodźstwa : EBTA Conference 2023, II Międzynarodowa Konferencja Poliwagalna, oraz Międzynarodowa Konferencja Metod Pomocy Psychologicznej na APS.

Prywatnie jestem mamą dwójki nastolatków, które codziennie sprawdzają moje kompetencje rodzicielskie i mobilizują mnie do ciągłego rozwoju. Regeneruję się w podróżach, tańcu i pływaniu w zimnej wodzie.