O mnie

profilowe z kostką od Pawła

Witam na mojej stronie!

 

Nazywam się Marta Piegat-Kaczmarczyk, jestem psycholożką, terapeutką Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach  ( w trakcie certyfikacji), ambasadorką metody Kids Skills, trenerką i mamą dwójki dzieci.

Prowadzę grupy wsparcia i warsztaty dla rodziców, wspieram kobiety doświadczające depresji oraz kryzysów okołoporodowych, pracuję indywidualnie z dziećmi , a także prowadzę szkolenia dla profesjonalistów.

Podczas warsztatów dla rodziców chętnie sięgam do koncepcji rodzicielstwa bliskości i porozumienia bez przemocy, ale przede wszystkim do wspierania rozwoju poprzez budowanie dobrych i głębokich relacji.  Zależy mi na tym, aby rodzice dostrzegali i rozwijali w swoich dzieciach i w sobie  zasoby potrzebne im do wprowadzania zmian i radzenia sobie z  trudnościami.  Inspiracją jest tu oczywiście metoda Kids Skills i Jestem z Ciebie dumny wywodzące się z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.  Przekazuję wiedzę w bardzo praktyczny sposób, tak, aby można ją było zastosować w domu jeszcze tego samego dnia. Więcej o prowadzonych przeze mnie warsztatach przeczytacie w zakładce Warsztaty.

Prowadzę terapię indywidualną dla  dzieci i młodzieży, szczególnie po trudnych doświadczeniach traumy, przemocy i dyskryminacji, pomagam dzieciom i ich rodzinom radzić sobie z lękami, depresją, posstraumatycznymi zaburzeniami rozwojowymi i trudnościami w autoregulacji. Wiele osób mówi mi, że to takie trudne, obciążające tematy. A ja lubię tę pracę i to bardzo, bo zaangażowanie dziecka, rodziców i moje przekłada się na zauważalne zmiany, które są tak potrzebne rodzinie. We wsparciu indywidualnym pracuję zawsze z dzieckiem i rodzicem, bo wtedy najlepiej działa synergia terapeutyczna…, ale o tym więcej w zakładce TERAPIA.

Szkolę nauczycieli, psychologów, pedagogów, lekarzy, położne i inne grupy zawodowe, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie wspierania rozwoju dzieci i rodzin. Cieszy mnie, kiedy widzę, że wprowadzenie niewielkiej zmiany w kontaktach z dziećmi może przynieść obu stronom tak wymierne korzyści: zwiększyć poczucie kompetencji u dorosłych, a dzieciakom dać bezcenne poczucie, że wreszcie są zrozumiane.

Jak to się zaczęło?

Z dziećmi pracuję od 1998 roku, najpierw w Ognisku Opiekuńczo Wychowawczym, potem w przedszkolu i w szkole, później we współpracy z różnymi organizacjami pozarządowymi, a od 2009 roku tworząc swoje miejsce-  Pracownię Terapii i Psychoedukacji.

W 2000 roku zaczęłam też pracować z uchodźcami– dziećmi, kobietami i rodzinami potrzebującymi wsparcia psychologicznego i robię to do tej pory w fundacji Polskie Forum Migracyjne. Realizowałam ciekawe projekty w wielu krajach, między innymi w Kosowie, we Włoszech, Portugalii, czy Republice Buriacji. Pracując z ludźmi, którzy są w bardzo niestabilnej sytuacji życiowej, którzy nie wiedzą, czy zostaną w Polsce miesiąc, czy rok, czy może wyjadą już jutro, nauczyłam się jednej bardzo ważnej rzeczy- każde nasze spotkanie ma być wzmacniające, każda sesja ma dawać klientce, czy klientowi wymierne korzyści, każda ma być krokiem do samodzielności w radzeniu sobie z trudnościami– bo nie wiadomo, czy będzie następna. Takie podejście sprawiło, że w swojej pracy zaczęłam łączyć najbardziej skuteczne i sprawdzone metody terapeutyczne i dostosowywać je za każdym razem do potrzeb konkretnego dziecka i rodziny.  Ciągle szukam nowych koncepcji, trafniejszych interpretacji, lepszych metod, tak, żeby mimo trudnych warunków nadal móc się cieszyć skutecznością działania. I tak odkryłam Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach. Jest to podejście, które wzmacnia dziecko i rodzinę od pierwszego spotkania, pozwala im odkrywać swoje zasoby potrzebne do dokonania zmian. Bazuje na potrzebach i celach, a nie na wnikliwym analizowaniu problemów, co jest szczególnie ważne dla dzieci,  które mimo swoich trudności chcą iść na przód.

Ukończyłam szereg specjalistycznych szkoleń psychoterapeutycznych m.in: praca z dziećmi, które doświadczyły traumy, metody i proces rozbrajania mechanizmów lęku i depresji; terapia poznawczo-behawioralna par i małżeństw, terapia poznawczo behawioralna dzieci i młodzieży, terapia zaburzeń autoregulacji u dzieci, szkolenie pierwszego i drugiego stopnia TSR, oraz Kid’s Skills.  Odkrycia naukowe tak wiele wnoszą do psychologii i psychoterapii, więc z przyjemnością uczę się cały czas.

 

Jestem autorką i współautorką publikacji dla rodziców (np. Jestem Mamą w Polsce i Jesteśmy rodzicami w Polsce) a także wielu publikacji z  zakresu psychologii, edukacji i komunikacji międzykulturowej (między innymi: Inny w Polskiej szkole, Szkoła Integracji Międzykulturowej, Cały Świat w naszej klasie, Dzieciaki przeciwko przemocy, Kobiety świata- Wielokulturowość w opiece okołoporodowej).

Prywatnie – jestem szczęśliwą żoną, oraz mamą dwójki dzieci: Heli i Stefka, którzy codziennie sprawdzają moje kompetencje rodzicielskie i mobilizują mnie do ciągłego rozwoju. Regeneruję się w podróżach, tańcu i grze na perkusji.

 

ksiazki